Lietuvos pučiamųjų orkestrų istorija sena ir garbinga. Manoma, kad jau XIV a. pabaigoje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje skambėjo kariniai pučiamųjų orkestrai. Vytautas Didysis turėjo savo švilpynių orkestrą. XIX a. antroje pusėje pučiamieji instrumentai ir jų orkestrai buvo paplitę visoje Lietuvoje.
Netrukus po Lietuvos valstybės atkūrimo, 1922 metais, Šiauliuose buvo dislokuotas Kauno kunigaikščio Vaidoto aštuntasis pėstininkų pulkas su savo pučiamųjų orkestru. Jam vadovavo garsusis kapelmeisteris Bronius Jonušas. Tame orkestre 1925–1936 metais grojo būsimasis Šiaulių pučiamųjų orkestro įkūrėjas ir vadovas Stasys Jautakas (1906–1975). Taigi, galima teigti, kad dabartinio Šiaulių pučiamųjų orkestro šaknys siekia 1922-uosius.
1945 metais S. Jautakas įkūrė Šiaulių muzikos mokyklos pučiamųjų orkestrą ir jam vadovavo iki 1966 metų. Tada ir nusprendė, kad Šiauliams laikas turėti profesionalų miesto pučiamųjų orkestrą. Pirmasis orkestro koncertas vyko 1967 m. gegužės 1 d. Šiaulių parko vasaros sezono atidarymo proga. Nuo tada orkestras koncertuoja Šiaulių mieste ir apskrityje, dalyvauja tradiciniuose festivaliuose (Mažeikiuose, Panevėžyje, Kaune, Palangoje, Plungėje ir kituose miestuose), respublikiniuose pučiamųjų orkestrų čempionatuose. Nuo 1970 metų orkestras yra respublikinių, vėliau pasaulio lietuvių dainų švenčių dalyvis, per minėtas šventes vykusių konkursų prizininkas ir laureatas. Orkestras sėkmingai gastroliuoja Latvijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Olandijoje.
Šiaulių pučiamųjų orkestras koncertavo kartu su tarptautinių konkursų laureatais: J. Lopetaite, J. Leitaite, R. Vingru, operos solistu V. Juozapaičiu. Su orkestru yra dainavę Lietuvos estrados legendos: A. Jarulis, J. Žukauskas, O. Karkauskaitė, T. Bigota, V. Vaškas, A. Čižauskaitė, groję instrumentalistai: A. Stulgys, M. Streikutė, B. Šapiro. Buvo parengtos koncertinės programos su E. Sipavičiumi, M. Vitulskiu, folkloro ansambliu „Salduvė“, liaudiškos muzikos ansambliu „Saulė“, jaunimo kameriniu choru „Atžalynas“, Šiaulių berniukų ir jaunuolių choru „Dagilėlis“. Orkestras bendradarbiauja su įvairiais muzikos ir meno mokyklų ansambliais, solistais ruošiant valstybinių švenčių programas. Yra parengęs ir programą kartu su šokėjomis.
Orkestre groja 30 vyrų ir 1 moteris, gyvenantys ne tik Šiauliuose, bet ir važinėjantys iš Kuršėnų, Ventos, Radviliškio, Kauno. Kelerius metus Šiaulių pučiamųjų orkestro nariai penktadieniais, baigiantis darbui, miestiečiams nuotaikingą muziką dovanodavo žygiuodami bulvaru. Po 2–3 koncertus per mėnesį rengdavo Šiaulių amfiteatre. Orkestras jau keletą vasarų per pietų pertrauką džiugina Šiaulių miesto bulvaru žingsniuojančius žmones.
Orkestro meno vadovais ir dirigentais buvo V. Masionis, T. Kazlauskas, K. Venclova, R. Jankus, P. Čepulis, V. Stonkus, V. Pilibavičius, G. Brūzga. Nuo 2016 metų orkestro meno vadovas ir dirigentas – Sigitas Vaičiulionis, dirigentas – Gediminas Brūzga. Orkestro vadovo asistentas – Arvydas Lingys.
Muzikologas Viktoras Gerulaitis