Pernai metų pabaigoje plačiai pasklidusi žinia apie simfoninio orkestro Šiauliuose gimimą šiemet realizuojasi. Vakar koncertų salėje „Saulė“ įvyko pirmoji CAMERATA SOLARIS Šiaulių miesto simfoninio orkestro repeticija. Naujas simfoninis orkestras įkurtas neseniai veiklos 35-metį minėjusio Šiaulių kamerinio orkestro „Camerata Solaris“ pagrindu.
Naujame kolektyve – beveik penkiasdešimt muzikantų
Buvusį 23-ejų narių miesto kamerinį orkestrą, įskaitant jo meno vadovą ir dirigentą Vilhelmą Čepinskį, papildė dar tiek pat naujų muzikantų. Šiaulių miesto koncertinės įstaigos „Saulė“, kuriai priklauso naujas simfoninis orkestras, vadovas Vaidotas Katutis skaičiuoja, kad formuojant naują kolektyvą prie buvusio vien styginių instrumentų orkestro šiemet prisijungė dar 10 styginių ir 12 pučiamųjų instrumentų muzikantų, taip pat 1 timpanais grojantis atlikėjas. Naujame CAMERATA SOLARIS Šiaulių miesto simfoniniame orkestre šiuo metu yra 46 nariai.
„Džiaugiamės vykstančiais pokyčiais, kurie, tikiu, įneš į Šiaulių miesto kultūrinį gyvenimą daugiau ir įdomesnio „judesio“. Žinoma, suprantame, kad kartu su džiaugsmu ateina ir didesnė atsakomybė bei iššūkiai. Tačiau esame jiems pasiruošę: ieškosime kompromisų, derindami tokiam dideliam skaičiui muzikantų iš skirtingų Lietuvos miestų bendrų repeticijų laiką. Viliuosi, kad rezultatas, kurį dovanosime savo miestui išskirtinių koncertų formatu, atpirks visas pastangas“, – optimizmo nestokojo V. Katutis.
Nors nemaža naujo orkestro narių dalis – ne šiauliečiai, į pirmą bendrą repeticiją susirinko didžioji naujo kolektyvo narių dalis. Jų pasveikinti užsuko Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Dėkodamas gausiai susirinkusiems svečias neabejojo, kad be muzikantų įsitraukimo Šiaulių miesto simfoninio orkestro atsiradimas būtų likęs tik gražia idėja. „Simfoninis Šiauliuose – stebuklinga žinia, jūs – mano topas. Visos mano komandos darbas pašvęstas kultūrai, o ten, kur yra simfoninis, yra viskas. Kelkime Lietuvą, pradėdami nuo Šiaulių“, – šiltų žodžių ir plojimų, pasiklausęs pirmosios repeticijos, orkestrantams negailėjo A. Visockas.
Planų įrašyti visas L. van Beethoveno simfonijas maestro neatsisako
Pirmą kartą CAMERATA SOLARIS Šiaulių miesto simfoniniam orkestrui dirigavęs jo meno vadovas Vilhelmas Čepinskis neslėpė jaudulio. „Šiemet į muzikinę mūsų orkestro šeimą įsilieję naujokai yra aukščiausios klasės muzikantai, puikiai, net atmintinai žinantys visą simfoninį repertuarą. Jau stebiu visapusišką viso kolektyvo postūmį: ir kokybės, ir skambėjimo prasme. Jaučiuosi labai laimingas, esu euforijoje“, – jausmus sunkiai tramdė dirigentas.
Pirmas Šiaulių miesto simfoninio orkestro koncertas „Saulės“ salėje turėtų skambėti kovo 29 d., tačiau orkestro pasirodymas nebus vienintelė to vakaro vinis. Pirmoje koncerto dalyje pasirodys Lietuvos fortepijono legenda Petras Geniušas, kuris, tikimasi, jau gros naujuoju „Stenway & Sons“ koncertiniu fortepijonu. Planuojama, jog šis, vienintelis toks Šiauliuose, instrumentas koncertų salėje „Saulė“ turėtų „apsigyventi“ vasario–kovo mėnesiais. Antroje koncerto dalyje Šiaulių miesto simfoninis orkestras gros L. van Beethoveno Penktąją simfoniją. Pernai tuometiniam kameriniam orkestrui „Camerata Solaris“ ji tapo lemtinga, davusia pradžią Šiaulių miesto simfoninio orkestro gimimui.
Prieš įsteigiant simfoninį orkestrą maestro V. Čepinskis prasitarė apie norą sugroti ir įrašyti visas Beethoveno simfonijas. Planų jis neišsižada ir dabar: „Šių metų liepos mėnesio mūsų simfoninio orkestro planuose – Beethoveno Septintosios simfonijos atlikimas ir įrašymas, vėliau pradėsime ruoštis Trečiajai (Herojinei) Beethoveno simfonijai. Taip po truputį įrašysime visas devynias. Kad tik sveikata leistų, kurios labiausiai ir linkiu visam mūsų gražiam naujam kolektyvui“, – kalbėjo orkestro meno vadovas.
Ką apie naują orkestrą po pirmos repeticijos kalba ir jam linki jo muzikantai?
Ilgametis Šiaulių kamerinio orkestro „Camerata Solaris“ pirmasis smuikas Jūratė Stakvilevičienė, meno vadovo ir dirigento asistentės pareigas toliau einanti ir naujame Šiaulių miesto simfoniniame orkestre:
– Tai, kas vyksta dabar, yra mano svajonės išsipildymo dalis: baigusi studijas, svajojau groti orkestre ir turėti keletą pamokų, kaip smuiko mokytoja. Gyvenimas taip sudėliojo, kad ir kameriniame orkestre grojau, ir iki šiol mokytojauju. Bet groti simfoniniame orkestre – tai jau per kraštus besiliejantis svajonės išsipildymas. Simfoninis nuo kamerinio skiriasi ne tik didesniu muzikantų sąstatu, bet ir didesne kūrinių įvairove, didingumu. Atlikti simfoniją muzikantui yra svaru. Labiausiai laukiu įdomių, įvairių simfoninių programų, o sau ir kolektyvui linkiu kantrybės bei gražaus šiauliečių ir atvažiuojančių muzikantų bendravimo. Kad pirmos repeticijos šypsenos ir švytinčios akys lydėtų mus ir toliau.
Orkestro naujokas, kaunietis valtornistas Andrius Dirmauskas:
– Puikūs pirmi įspūdžiai, kolektyve jaučiama labai gera atmosfera, šauni kompanija. Šiauliuose ir anksčiau dažnai lankydavausi, dar kai miesto kameriniam orkestrui dirigavo maestro Jonas Janulevičius, vėliau – Ričardas Šumila. Todėl tai, kad tapau šio išaugusio orkestro nariu – natūralus mano domėjimosi jo veikla tęstinumas. Kelionės iš Kauno į Šiaulius repetuoti ir koncertuoti, manau, bus man – bene didžiausias iššūkis, bet kai kuriasi kažkas nauja, visuomet yra vilties, kad gims kažkas įspūdingesnio nei iki tol buvo. Tikiu, kad naujas simfoninis orkestras Šiauliuose taps traukos objektu ne tik muzikantams, bet ir visai bendruomenei, jaunajai kartai. O kolektyvui linkiu išaugti į tokį didelį orkestrą, kaip Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras.
Gintarės Daknytės nuotr.