Koncertų salė „SAULĖ“
Koncertinė įstaiga „SAULĖ“

Šiaulių kameriniui orkestrui – dvidešimt penkeri

2014-11-06_16Šiaulių kamerinis orkestras, pradėjęs savo veiklą 1989 metais, ruošiasi švęsti savo įkūrimo dvidešimt penkmetį.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

 

Ieva LIUBŠYTĖ
Šiaulių kamerinis orkestras, pradėjęs savo veiklą 1989 metais, ruošiasi švęsti savo įkūrimo 25-metį. Dauguma orkestro artistų grojo iki tol buvusiame Liaudies simfoniniame orkestre. Tačiau atėjo toks laikas, kai aukštesniosios muzikos mokyklos direktorius ir pirmasis orkestro vadovas Jonas Lamanauskas sugalvojo sukurti kamerinę grupę iš simfoninio orkestro. Ši idėja visiems patiko, o Jonas Lamauskas tapo pirmuoju Šiaulių kamerinio orkestro vadovu. Dabar orkestro meno vadovas ir dirigentas yra Jonas Janulevičius.
Dauguma orkestro narių – Šiaulių konservatorijos ir Šiaulių miesto bei apskrities muzikos mokyklų dėstytojai ir mokytojai. Orkestras repertuare gausu įvairių žanrų ir epochų kūrinių, tačiau vyrauja klasika ir barokas. Didžiosios dalies koncertų klausosi šiauliečiai ir miesto svečiai, tačiau orkestras vyksta į gastroles kituose Lietuvos miestuose bei užsienio šalyse.

 

J. Stakvilevičienė: „Dabar sulaukiame daugiau klausytojų“
Paklausus Šiaulių kamerinio orkestro vadovo asistentės Jūratės Stakvilevičienės, kuo per dvidešimt penkerius metus pakito orkestras, viena iš orkestro veteranių, nė nedvejodama atsakė, kad dabar jie sulaukia daugiau klausytojų ir jų muzikos mylėtojų nei prieš dvidešimt penkerius metus.
„Be to, kad atsirado daugiau mylinčių mūsų muziką, mūsų orkestro fanų, praktiškai orkestras išliko toks pat, kaip ir prieš dvidešimt penkerius metus. Orkestre groja apie 20 žmonių. Kaip ir anksčiau, mūsų kompanijoje vyrauja moterys, turime tik vieną vyruką. Dauguma iš pirmųjų orkestro muzikantų groja jame ir šiandien, nes laikui bėgant į orkestrą atėjo tie studentai, kurie mokėsi Šiauliuose ir kurie besimokydami jau grojo orkestre. Orkestrinė veikla nėra mūsų pagrindinis užsiėmimas. Repetuojame rytais, nes po pietų dauguma orkestro muzikantų dirba pedagoginį darbą.
Galiu pasakyti, kad tiesiog yra tokių žmonių, kurie negali gyventi be muzikos ir be kasdieninio instrumento laikymo rankose“, – teigė J. Stakvilevičienė.

 

Kiekvienas kūrinys kažkuo ypatingas
Šiaulių kamerinis orkestras groja įvairių epochų ir žanrų kūrinius, bet repertuare vis dėlto vyrauja barokas ir klasika.
„Taip jau yra priimtina, kad kamerinių orkestrų repertuaruose daugiausiai vyrauja baroko žanro kūriniai. Nors iš tiesų mūsų repertuare kūrinių yra tikrai nemažai. Bėgant metams mes vis pasipildome. Tačiau ne tik mokomės naujų kūrinių, bet ir grįžtame prie senųjų. Kiekvienas kūrinys mums kažkuo yra ypatingas, kažkokia tai nežinoma jėga prie jo patraukia. Tad ypač išskirti vieną ar kitą kūrinį, kurį labiau mėgstame, o kurio ne, tikrai negalėtume – tikriausiai tokio nė neturime. Repertuarą mums dažniausiai rengia mūsų vadovas, bet prieš parinkdamas vieną ar kitą kūrinį visada klausia viso orkestro nuomonės. Kadangi mūsų kolektyvas mažas, tai dažniausiai be didelių ginčų sutariame, kokį kūrinį grosime, kas bus įtraukta į mūsų repertuarą“, – sakė J. Stakvilevičienė.

 

Didžiausios gastrolės – Šiaulių apskrityje
Šiaulių kamerinis orkestras bendradarbiauja su Lietuvos ir užsienio muzikais, chorais, solistais ir dirigentais. Šiaulių kameriniam orkestrui dirigavo iškilios Lietuvos asmenybės kaip Saulius Sondeckis, Juozas Domarkas, Robertas Šervenikas, Modestas Pitrėnas, Vytautas Viržonis ir kiti. Orkestras grojo su garsiais solistais – Raimundu Katiliumi, Algirdu Vizgirda, Robertu Beinariu, Gintare Skėryte, Asta Kriščiūnaite, Edvardu Kaniava, Algirdu Janutu, Ignu Misiūra-Tumanovu ir kitais. Taip papt Šiaulių kamerinį orkestrą sieja glaudūs ryšiai su Vokietijos violončelininku D. Geringu, dirigentu G. Maisu, pianiste I. Gabbe, pianistu ir dirigentu L. Dorfmanu, smuikininku R. Baldini, altininkais H. Rode, H. J. Greineriu ir kitais. „Mūsų orkestras yra buvęs Švedijoje, Vokietijoje, Italijoje, Lenkijoje. Vokietijoje tikrai jautėmės ypatingi, nes ten orkestrinės muzikos tradicija labai stipri. Galima sakyti, kad visoje Europoje muzikavimo ir koncertų lankymo tradicijos yra gilesnės. Bet kaip jau ir minėjau, Šiauliuose mes taip pat turime savo orkestro fanų, kurie visada ateina mūsų pasiklausyti ir mėgaujasi mūsų muzika“, – klausytojų dėmesiu džiaugėsi J. Stakvilevičienė.
Pasak Šiaulių kamerinio orkestro vadovo asistentės J. Stakvilevičienės, paskutiniuosius penkerius metus didžiausios kamerinio orkestro gastrolės vyksta po Šiaulių apskritį.
„Mes turime projektą „Muzikiniai rudenys“, kuris vykdomas su muzikos mokyklų mokinukais. Mokinukams yra suteikiama galimybė groti kartu su orkestru ir viskas tikrai puikiai pavyksta.
Vieno koncerto „Muzikiniai rudenys“ dalis tai – mūsų ir muzikos mokyklų mokinių pasirodymas, o antroji dalis – profesionalių atlikėjų pasirodymas. Šis koncertas dovanojamas mokinukams, jų tėveliams ir visai kitai publikai. Su koncertų ciklu „Muzikiniai rudenys“ lankomės įvairiuose miesteliuose – Pakruojyje, Kelmėje, Mažeikiuose ir daugumoje kitų“, – teigė J. Stakvilevičienė.

 

Dvidešimt penkmečio šventė – siurprizas
Dvidešimt penkmetį besiruošiantis švęsti Šiaulių kamerinis orkestras žiūrovams rengia geros muzikos ir pakilių emocijų kupiną šventinį koncertą.
„Mūsų dvidešimt penkmečio koncertas žiūrovams bus siurprizas – norisi, jog klausytojui programa būtų įdomi ir jį sužavėtų. Galiu pasakyti, kad tai bus dviejų dalių šventinis koncertas. Pirmoje dalyje skambės orkestro ir solistų instrumentalistų muzika, o antrojoje – orkestras pasirodys su solistais vokalistais. Prie mūsų jubiliejinio koncerto prisijungė ir Šiaulių pučiamųjų orkestras, su kuriuo kartu kuriame, bendradarbiaujame“, – trumpai apie įvyksiantį dvidešimt penkerių metų jubiliejų papasakojo J. Stakvilevičienė.
Šventiniame koncerte taip pat pasirodys berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“, solistai Virgilijus Noreika (tenoras), Kristina Zmailaitė (sopranas), Edmundas Seilius (tenoras), Gintarė Skėrytė (sopranas), Milda Baronaitė (sopranas), Romas Morkūnas (akordeonas), Raimondas Butvila (smuikas), Romualdas Lukošius (fortepijonas), Šarūnas Kačionas (fagotas).
 
Straipsnio originalas: http://www.snaujienos.lt/naujienos/kultra-ir-pramogos/36297-iauli-kameriniui-orkestrui–dvideimt-penkeri

  • Informacija (8 41) 423 424
    © 2021 Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė“
    Sprendimas: Elektroninės Vizijos | Architektūra: D.Urlakis