Šiaulių bigbendas

Kol keli Vilniaus universiteto studentai pabandė džiazuoti 1960 metais duris atvėrusioje „Neringos“ kavinėje, kol legendinis J. Tiškus Kaune 1955 metais subūrė ne mažiau legendinį savo bigbendą, Šiauliuose jau 1954 metais veikė net trys bigbendai, o jų muzika skambėjo koncertuose, puošė švenčių ir festivalių programas. Deja, žinome, kad sovietams XX a. antrojoje pusėje, kaip ir hitlerininkams pirmojoje, džiazas buvo svetimkūnis. Tradicija nutrūko, bet neišnyko iš entuziastų atminties. Kaip saviveiklininkai, remiami verslo, Šiaulių senjorų bigbendo muzikantai grojo pusaštuntų metų, kol buvo įkurtas Šiaulių bigbendas.

 

Sukaupus reikiamas pajėgas, tai įvyko 2002 metais. Iš naujo Šiaulių bigbendą įkūrė trimitininkas Romualdas Sabaliauskas ir dirigentas Romualdas Jankus. Jie sukvietė geriausius Šiaulių muzikantus į orkestrą, kad atgaivintų mieste senas bigbendo tradicijas. Oficiali Šiaulių bigbendo (tuomet Šiaulių senjorų bigbendo) įkūrimo data – 2002 metų lapkričio 22-oji. Pirmasis bigbendo pasirodymas – naujametis koncertas Kultūros centro trečiojo aukšto salėje. Nuo pat įkūrimo pradžios bigbendas buvo visos sudėties – 19 muzikantų.

 

Dirigento ir meno vadovo pareigas ėjo Romualdas Jankus. 2006 metais prie komandos prisijungė Jaroslavas Cechanovičius ir tapo vyriausiuoju meno vadovu bei dirigentu. 2009 metais bigbendas įgijo profesionalaus džiazo orkestro statusą. Kolektyvas daug koncertuodavo. Parengė programas beveik su visais Lietuvos džiazo vokalistais ir atlikėjais – R. Ščiogolovaite, N. Malūnavičiūte, K. Svolkinaite, S. Jakubėnaite, I. Dirgėlaite, M. Liubinaite, R. Švilpaite, I. Jurgelevičiūte, V. Malinausku, S. Januška, „London Bridge Band“ (Didžioji Britanija), „Žvaigždžių kvartetu“, „Retro“, „Jazz Singers“ ir kitais žinomais vokalistais bei instrumentalistais. Dalyvavo Rygos, Liepojos, Minsko džiazo festivaliuose, yra nuolatinis Birštono džiazo festivalio dalyvis, gastroliavo Švedijoje.

 

2015 metais Šiaulių bigbendui pradėjo vadovauti Raitis Ašmanis (Latvija). Darbštus ir charizmatiškas dirigentas kartu su kolektyvu paruošė daugybę įvairiausių koncertinių programų: „Frankui Sinatrai – 100!“ su vokalistu Daumants Kalninš (Latvija) ir „Lindyhop.lt“ klubo šokėjais, „Ellai Fitzgerald – 100“ su vokaliste Cecile Verny (Vokietija), programą su rokenrolo karaliumi Algirdu Šuminsku, programą „Lotynų Amerikos ritmai“ su solistais iš JAV (Bobby Chavez, Kostantin Jemelianov, Lawrence Gillespie), dainininke Aija Vitolina ir salsos šokėjais iš Latvijos bei daugybę kitų.

 

Šiaulių bigbendo branduolį sudaro Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Klaipėdos universiteto džiazo katedrų absolventai. Kolektyve groja gerai žinomos džiazo žvaigždės: saksofonininkai – J. Kuraitis, K. Sova, D. Praspaliauskis, trombonininkai – V. Surdokas, S. Sasnauskas, trimitininkas D. Levencovas ir kt. Dabar dalis Šiaulių bigbendo muzikantų – patys stipriausi Lietuvoje. Kolektyvas ypač didžiuojasi viena iš geriausių šalies saksofonininkų grupių. Tikra orkestro puošmena – buvęs šiaulietis, vienas žymiausių Lietuvos džiazo pianistų P. Jaraminas. Unikalu tai, kad, susijungę su Šiaulių kameriniu orkestru, jie tampa vieninteliu Lietuvoje simfodžiazo kolektyvu.

 

Įgijęs profesionalaus džiazo orkestro statusą, globojamas Šiaulių miesto savivaldybės, kolektyvas kelia sau ambicingus tikslus. Ypač reikšminga tai, jog vienas jų – propaguoti lietuvių autorių kūrinius bigbendui. Vos subūrus Šiaulių bigbendą, gimė idėja organizuoti tarptautinį bigbendų festivalį „Big Band Festival Šiauliai“. Jame sudalyvavo daugybė profesionalių bigbendų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš visos Europos, Amerikos.

 

Muzikologas Viktoras Gerulaitis 

facebook ikona Facebook